Kiến thức

Jäähoki

BLOGI JA VIDEOD | Kanada alistas lisaajal löödud väravast Soome ja tuli maailmameistriks

(5)

Eigo Kaljurand, 6. juuni 2021 22:55

Max Comtois (number 44) ohustamas Soome kollkipri Juho Olkinuora valvatavat väravat.

Riias toimunud jäähoki maailmameistrivõistluste finaalis alistas Kanada 3 : 2 Soome ja pärjati maailmameistriks. Kohtumise käiguga saab tutvuda allolevas blogis, kust leiab ka videod väravatest.

Soome ja Kanada finaali normaalaeg lõppes 2 : 2, kuid lisaaega oli mängitud 6 minutit ja 26 sekundit, kui Connor Browni eeltöö vormistas väravaks Nick Paul. Kanada võitis MM-kulla 27. korda, Soome on osalenud tosinas finaalis, millest on võidetud kolm.

Samad meeskonnad kohtusid ka 2019. aasta finaalis, toona võitis Soome 3 : 1, möödunud kevadel jäi MM koroonapandeemia tõttu ära. Pärastlõunal toimunud pronksimängus alistas USA 6 : 1 Saksamaa.

22:58

Maailmameistritiitli otsustanud värav:

Turniiri parimaks mängijaks valiti Kanada ründaja Andrew Mangiapane. Sellel hetkel kui 25aastane vasakäär sai Calgary Flamesist tulema, oli koondis kaotanud kõik kolm matši. Tema tuleku järel sai Kanada hoo üles ja järgnevas seitsmes matšis normaalajal kaotusekibedust ei tuntud. Sealjuures sai Mangiapane kirja saldo 7 väravat ja 4 söötu.

Korraldajate poolt välja antud auhinnad
Parim väravavaht: Cal Peterson (USA)
Parim kaitsja: Moritz Seider (Saksamaa)
Parim ründaja: Peter Cehlarik (Slovakkia)

Ajakirjanike valitud tähtede meeskond
Väravavaht: Jussi Olkinuora (Soome)
Kaitsjad: Korbinian Holzer ja Moritz Seider (mõlemad Saksamaa)
Ründekolmik: Andrew Mangiapane, Conor Garland (USA) ja Liam Kirk (Suurbritannia)

22:54
Kanada on maailmameister!

Ehkki Soome võitis vastaste väljakupoolel lahtiviske, siis see sattus kanadalastele. Nick Paul ja Connor Brown pääsesid väravavahiga silmitsi, kust Brown andis passi ning Paul lükkas tühja. Kanada võitis 3 : 2!

22:51

Kuigi 3 vs 3 lisaaja osas on kuulda nurinat, kas sellega on paslik maailmameistrit selgitada, siis minu meelest on seni etendus suurepärane. Viie minuti jooksul oli Kanada parim võimalus Connor Brownil, kes viskas mööda. Soomlastel sai heast kohast üritada Arttu Ruotsalainen, kuid tema sooritusele jäi ette vastaste väravavaht. Aga mäng käib värava alt värava alla ja pulss on kõigil laes!

22:46

Huhuh! Vähem kui minut lisaaega mängitud ja mõlemal poolel suurepärased võimalused. Kahest olukorras parem oli Kanada ründajal Andrew Mangiapanel, kelle löögi võttis Juho Olkinuora ära.

22:37

Kolm kolme vastu mängus annaks väikese eelise Kanadale, kellel näib olevat rohkem osavaid mängumehi, kes ruumi saades suudavad olukordi luua. Kuid samas võib matši otsustada kellegi libastumine või lihtne eksimus. Pealelöögid jäid normaalajal soomlastele 28 : 22 ehk viimasel kolmandikul olid põhjanaabrid mänguliselt nõksa paremad.

22:30
Mäng läheb lisajale!

Kui kaks aastat tagasi võitis Soome normaalajal 3 : 1, siis täna 60 minutiga paremat ei selgunud. Atleedid lähevad väikesele hingetõmbepausile, mille järel selgub võitja lisaajal. Sealjuures enam ei mängita viis viie vastu, vaid kolm kolme vastu ja matš käib esimese väravani.

22:24

Niko Ojamäkil oli paari minuti jooksul kaks suurepärast võimalust Soome kolmanda värava löömiseks. Esimesel katsel ei suutnud Linköpingi ründaja litrit korralikult õhku saada, teisel juhul põrutas ta paarilt meetrilt viske mööda. Kas need eksimused saavad põhjanaabritele saatuslikuks?

22:18
52.37 Adam Henrique 2 : 2!

Arvulise ülekaalu algusest oli möödas vaid kaheksateist sekundit kui Connor Browni ja Max Comtois’ eeltöö vormistas väravaks Adam Henrique. Kui esimene mehe värav võeti ära, siis teine oli igati legaalne.

22:16

Kanadal hea võimalus, kui Ruohomaa sai kaheminutilise karistuse. Matši lõpuni 7.41, kas Kanada suudab ülekaalust leida viigivärava?

22:05
45.27 Petteri Lindbohm 2 : 1!

Kanada oli väga-väga lähedal 2 : 1 väravale, kui litter veeres Soome väravajoonel. Kuid soomlastel oli õnne ja vasturünnakul viskas kerge randmeviskega HC Bieli kaitsja Petteri Lindbohm hoopis põhjanaabrid 2 : 1 ette.

Ehkki pärjamist vääriks väravavahi vaatevälja suurepäraselt seganud Jere Sallinen, siis reaalsuses saavad söödupunktid kirja Kim Nousiainen ja avavärava autor Mikael Ruohomaa. Kanadal on viigistamiseks aega üle 14 minuti.

21:42
Teise perioodi järel tablool 1 : 1 viik

Pole midagi öelda, äge andmine. Kui esimesed 20 minutit olid pigem luuravad, siis teisel veerandil läks mäng väga hästi käima ja võimalusi lõid mõlemad. Pealevisked 40 minuti järel soomele 17 : 15.

21:39

Teine periood on väga hea tempoga. Kuigi kolmandiku algust valitses Kanada, siis peale nende viigiväravat sai Soome väga hästi mängu tagasi ja on suutnud luua poolohtlikke olukordi. Suures plaanis saab Soome kaitses positsioonirünnakutega väga hästi hakkama, aga kui Kanada saab kiiretesse, siis on nad päris ohtlikud.

21:35

Adam Henrique viis Kanada kiirrünnakust 2 : 1 ette… Aga Soome võttis vaide, kohtunikud läksid ekraanide ette ja tuvastasid videolt tsoonivea. Kaks võetakse tabloolt maha ja mäng jätkub viigiseisult.

21:25

Kanada kaitsja Owen Poweri kepp käis soomlase näos ja kohtuniku käsi on püsti. Põhjanaabrid viis viie vastu pole suurt midagi suutnud luua, kuidas õnnestub viis nelja vastu mäng?

21:19

Teist perioodi on mängitud üle kaheksa minuti, soomlased pole selle aja jooksul teinud ühtegi pealeviset. Kirjeldab hästi mängupilti.

21:16
24.30 Maxime Comtois 1 : 1!

Ülekaalu nautinud Kanada koondislase Connor Browni kaugvise lendas latti, kuid põrkus Miika Koivistost värava ette Max Comtois’le, kes lükkas selle tühja võrku. Veidi oli Kanadal õnne, kuid mängupilti arvestades õiglane viigivärav. Olukorrast sai söödupunkti kirja ka Sean Walker.

21:12

Ruotsalainen saadeti kaheks minutiks karistuspingile. Kanada jõudis ülekaalus väravale väga lähedale, kui tabasid posti. Põhjanaabrite kurvastuseks said nad veel ühe kaheminutilise karistuse, mistap Kanada saab 10 sekundit mängida viiekesi kolme vastu ning 1.50 veel tavalises ülekaalus. Kas Soome kaitse peab vastu?

20:54
Soome võitis esimese kolmandiku 1 : 0

Pealelööke tegid mõlemad satsid kaheksa. Kuigi võrdsete koosseisude juures oli Kanada esimesel perioodil parem, siis väga ohtlikke olukordi nad luua ei suutnud. Saatuslikuks said neile kolm kaheminutilist karistust, millest ühe soomlased ära kasutasid.

Ruohomaa oleks soomlastele päris ootamatu kangelane, sest esimese täishooaja põhjanaabrite kõrgliigas tegi ta alles 26aastaselt. Kuid vägeva 2017/2018 hooaja abil jäi ründaja silma KHLi satsidele, kus on mänginud viimasel kolmel aastal.

20:44

Soomlased said kolmandagi kaheminutilise ülekaalu, kui süütus olukorras mängis liiga füüsiliselt Michael Bunting. Sellel korral põhjanaabrid kätt valgeks ei saanud, kuid seni on küll Kanada oma rumalusega (loe: karistusminutitega) matši soomlaste kätte andnud.

20:32
8.57 Mikael Ruohomaa 1 : 0!

Soome läks juhtima! Kanadalased mängisid vähemuses väga agressiivselt ja lõpuks maksis see kätte, kui Oliwer Kaski suunas litri värava ette, kus oli üksi Novosibirski Sibiri ründaja Mikael Ruohomaa, kes viskas mänguvahendi võrku. Statistikasse see ei lähe siiski ülekaalus visatud väravana, sest sekund enne pääses Kanada mängija jääle.

20:25

Soomlased suutsid küll teravust luua, kuid kahe minuti jooksul väravat ei löödud. Põhjanaabrid saavad kohe teise võimaluse, sest vasakäär Nick Pauli kepp käis soomlase näos ja tuleb uus kaheminutiline ülekaal.

20:24

Kuigi finaalmängude piletid maksid üle 300 euro, siis lätlased on kenasti tee saali leidnud. Kuid esimesi minuteid kontrollis Kanada, kes esimese nelja minutiga tegi neli pealeviset soomlaste ühe vastu. Kuid nüüd tuleb Soome võimalus, sest Justin Danforth surus kepiga vastase poordisse, sai 2+10 karistuse ja põhjanaabrid saavad kaks minutit nautida ühemehelist ülekaalu. Senisel turniiril pole soomlased sarnaseid olukordi hästi ära kasutanud, sest 13st ülekaalust on skooritud vaid 3 väravat.

20:19

Esimese suurepärase võimaluse sai Kanada, kui nende ründaja Michael Bunting pääses teisel minutil väravavahiga silmitsi, kuid suunas litri väravast mööda. Aga selliseid mahamagamisi ei saa Soome rohkem lubada.

20:15

Litter on mängus!

20:14

Soome ja Kanada on varem MM-finaalis kohtunud neljal korral. Kui eelmisel korral võitis Soome, siis eelneval kolmel korral sai kuldmedalid kaela Kanada.

19:54

Turniiri parimate punktitoojate seas annavad tooni Kanada mehed, kui Connor Brown (2 + 11) on esimene, Andrew Mangiapane (7 + 4) kolmas ja Adam Henrique (5 + 5) jagab neljandat kohta. Parima soomlase leiame 12. realt, kus on 4 + 3 saldoga põhjanaabrite järjekordne talent Anton Lundell. Möödunud hooajal esindas 19aastane ründaja Helsinki IFK meeskonda, kuid järgmisel aastal tõmbab Lundell väga suure tõenäosusega selga Florida Panthersi särgi, kes valis ta draftis 12. kohalt.

Soomlaste tugevuseks on siiski kõva kaitsemäng. Veerandfinaalis alistasid põhjanaabrid 1 : 0 Tšehhi, poolfinaalis 2 : 1 Saksamaa. Mõlemas matšis tegi suurepärase seeria igapäevaselt Magnitogorski Metallurgi esindav väravavaht Juho Olkinuora, kes tegi kohtumistes vastavalt 28 ja 27 tõrjet.

Kanada pääses alagrupist edasi üle noatera, kui nad teenisid B-grupis sarnaselt Kasahstaniga 10 silma, kuid neid päästis parem tulemus omavahelises kohtumises. Kuid veerandfinaalis seljatasid nad 2 : 1 Venemaa ja poolfinaalis 4 : 2 USA.

19:46

Tere õhtust, hokifännid!

Umbes poole tunni pärast hakkavad MM-kulla eest võitlema Soome ja Kanada. Samad meeskonnad kohtusid ka alagrupiturniiril. Toona oli mängitud vaid 1.30, kui Chicago Blackhawksi ründaja Brandon Pirri viis Kanada 1 : 0 ette.

Teisel perioodil said soomlaste poolelt käe valgeks Buffalo Sabresi mängumees Arttu Ruotsalainen, kuid tema tabamusele vastas Max Comtois. Õhtu kangelaks tõusis siiski Ruotsalainen.

Ta lõi 56 minutil 2 : 2 viigivärava, kuna lisaajal parem ei selgunud, siis selgus matši võitja karistusvisetega, kus esimesel kümnel sooritusel võrku ei sahistatud, kuid siis viskas värava just Ruotsalainen.